INWESTYCJA W NAJEM

Niezależnie od tego, czy jesteśmy zawodowymi inwestorami, czy osobami zupełnie nie związanymi z branżą nieruchomości, istnieje wiele możliwości inwestowania. Szczególnie warto zastanowić się nad najmem długo i krótkoterminowym.

Najem długoterminowy

Pierwszym i zdecydowanie najpopularniejszym sposobem inwestowania w nieruchomości jest ich zakup pod wynajem. Sposób ten jest popularny, gdyż na rynku istnieje duży niedobór mieszkaniowy oraz bardzo duży popyt na tego typu usługi. Cały proces inwestowania jest niezwykle prosty i polega na zakupie nieruchomości oraz znalezieniu najemcy. Mieszkanie lub dom można kupić za środki, które posiadamy, za kredyt hipoteczny lub połączyć te obie formy finansowania. 

Według różnych obliczeń cena miesięcznego wynajmu mieszkania to zwrot od 1 krotności do nawet 2 krotności miesięcznej raty kredytu. Oznacza to, że mieszkanie może zwrócić się nawet już w połowie spłaty kredytu lub w ciągu 15-20 lat. Biorąc pod uwagę wartość inwestycji, czas ten jest bardzo atrakcyjny. To, w jakim tempie zwracać się będzie inwestycja, zależy od wielu czynników. Z pewnością jest to lokalizacja nieruchomości. Najpopularniejszymi są mieszkania w centrach dużych miast oraz w popularnych lokalizacjach np. uczelnianej czy biznesowej. Teoretycznie najbardziej opłacalne są małe mieszkania np. kawalerki i mieszkania 2-pokojowe. Ogólnie należy jednak brać pod uwagę indywidualną sytuację na rynku lokalnym. Kolejnym czynnikiem jest standard nieruchomości. Najbardziej popularne są te w średnim standardzie, gdyż stać na nie wiele osób i nie powinniśmy mieć problemu z szybkim wynajęciem takiego mieszkania. Ważne jest też, aby mieszkanie kupić po okazyjnej cenie, nie przepłacać i nie wydłużać okresu zwrotu inwestycji o kolejne lata.

Najem krótkoterminowy

Bardzo ciekawym rozwiązaniem inwestowania w nieruchomości jest inwestowanie w mieszkania pod wynajem krótkoterminowy. Popyt na takie mieszkania stale rośnie. Mieszkania pod wynajem krótkoterminowy służyć mogą za bazę noclegową dla osób przyjeżdżających do naszego miasta lub bazę wypoczynkową. Kryterium wyboru nieruchomości będzie zatem lokalizacja. Może to być np. centrum, dzielnica biznesowa czy na przykład dobre usytuowanie w miejscowości górskiej i nadmorskiej. Ciekawą opcją jest też zakup nieruchomości za granicą i wynajmowanie jej osobom podróżującym. Standard lokalu można dobrać do swoich możliwości i wykończyć mieszkanie na tyle, na ile będziemy mieli środków. W tym przypadku im lepiej urządzone, tym łatwiej będzie wynająć. 

Sposób ten przynosić może naprawdę duże zyski, ale wymagać będzie sporo zaangażowania w utrzymywaniu nieruchomości. Mieszkanie można też oddać w zarządzanie firmie zewnętrznej, która będzie dbała o rezerwacje i serwis sprzątający. Jeśli chcemy aktywnie zarabiać na nieruchomościach, sposób ten jest doskonałym rozwiązaniem.

autor: Marta Kubacka