JAK ZNALEŹĆ ODPOWIEDNIĄ DZIAŁKĘ BUDOWLANĄ?

Wybór działki budowlanej to jedna z najważniejszych decyzji. Od tego wyboru uzależnione będą całkowite koszty związane z budową domu oraz komfort zamieszkiwania w nowej posiadłości. Stosując się do poniższych rad, masz szansę wybrać taką, która spełni większość Twoich oczekiwań, a jednocześnie zaoszczędzi wielu rozczarowań w późniejszym użytkowaniu.

Gdzie i jak szukać ziemi?

Poszukiwanie interesującej oferty sprzedaży gruntu, który posiada prawo do zabudowy mieszkaniowej nie jest łatwym zadaniem i może zająć trochę czasu. Jednym ze sposobów jest skorzystanie z usług biura pośrednictwa nieruchomości. Korzystając z usług biura i decydując się, na zakup jednej z proponowanych działek można mieć pewność, że nieruchomość nie będzie miała ukrytych wad prawnych. Innym popularnym sposobem jest przeszukiwanie portali internetowych z ogłoszeniami i wertowanie gazet z anonsami o sprzedaży ziemi. Podejmując decyzją o zakupie działki w określonym rejonie, warto pojeździć po okolicy i popytać okolicznych mieszkańców. 

Stan prawny gruntu

Przed zakupem należy sprawdzić wszystkie informacje dotyczące własności oraz sprawdzić, czy do wybranego gruntu nie istnieją dodatkowe zapisy dotyczące np. dzierżawy. Informacje można uzyskać, sprawdzając księgę wieczystą. Po upewnieniu się, że do nieruchomości nie mają prawa osoby trzecie, a działka nie jest obciążona długami i kredytem warto jeszcze sprawdzić kwalifikacje działki.

W zależności od rodzaju ziemia może być zakwalifikowana jako: działka budowlana (warto sprawdzić, pod jakie warunki zabudowy podlega), działka leśna (sprawdzić, czy istnieje możliwość odlesienia terenu pod budynkiem i powierzchniami utwardzonymi), działka rolna (dowiedzieć się, czy istnieje możliwość odrolnienia i zabudowy mieszkalnej) oraz działka siedliskowa (uzyskać informację, jaka część gruntu może zostać zabudowana siedliskiem). Uzyskanie tych informacji jest niezwykle ważne, ponieważ każda z nich inaczej warunkuje zabudowę i może okazać się, że wymarzony dom nie będzie mógł powstać na zakupionym gruncie.

Na co zwrócić uwagę?

• Kształt parceli – ma istotne znaczenie przy wyborze projektu. Wąskie, płytkie lub trudne grunty warunkują dobór projektu i mogą uniemożliwić budowę wymarzonego domu.

• Obszar chroniony – przed zakupem warto zwrócić uwagę czy działka nie znajduje się w obszarze chronionym np.: krajobrazu, środowiska, zabytków, miejsc archeologicznych.

• Topografia terenu – ma duże znaczenie dla budowy wybranego projektu oraz kosztów budowy. Działka położona na terenie płaskim umożliwia budowę każdego projektu bez względu na fundamenty, piwnicę itp. W przypadku parceli położonej na terenie pochyłym lub na wzgórzu może zachodzić konieczność niwelacji terenu, lub np. częściowego albo całkowitego podpiwniczenia, które w znaczący sposób zawyżą koszty budowy.

• Tereny – przez podpisaniem umowy warto upewnić się, że działka nie leży na terenie: zalewowym, zasypowym, osuwiskowym i tzw. szkodach górniczych, które uniemożliwią budowę domu lub narażą nową posiadłość na ewentualne kataklizmy.

• Droga dojazdowa – przed zakupem warto więc upewnić się, czy nieruchomość ma dostęp do drogi i czy, jest to uregulowane prawnie.

• Przyłącza – dostęp do mediów lub możliwość dociągnięcia ich do granicy to kwestie, o których nie można zapomnieć. 

Poszukiwanie i zakup odpowiedniego gruntu pod budowę domu to pracochłonne i wymagające zajęcie. Jednak warto poświęcić czas na poszukiwanie jak najlepszej oferty, tak aby po latach móc stwierdzić, że budowa domu w wybranej lokalizacji, to była dobra decyzja i opłacalna inwestycja.