ZAKUP MIESZKANIA Z POŚREDNIKIEM

Planujesz kupić wymarzone mieszkanie? Chcesz zaoszczędzić czas i mieć pewność, że nieruchomość jest pozbawiona wad prawnych? W obecnych czasach, należy kierować się zasadą ograniczonego zaufania - szczególnie przy transakcjach, gdy ryzykujesz majątkiem życia. W tej sytuacji, warto rozważyć skorzystanie z pomocy i wsparcia agenta nieruchomości.

1.    Wybór pośrednika
Kiedy jesteś zdecydowany kupić nieruchomość, musisz najpierw określić swoje oczekiwania. Dokładnie przemyśl jaką kwotą dysponujesz, jakie masz oczekiwania i kiedy chcesz się wprowadzić. Następnie mądrze przemyśl wybór pośrednika. Przeczytaj opinie, zapytaj wśród znajomych, którego pośrednika w Twojej okolicy polecają. Umów się na konkretny termin, abyście z agentem mieli czas na uzgodnienie wszystkich aspektów zakupu przyszłej nieruchomości. 
2.    Umowa!
Nie zapomnij o podpisaniu umowy o pośrednictwo w obrocie nieruchomościami. Dlaczego? Jeżeli nie będziesz zadowolony z działań agenta, w umowie są wskazane możliwości odstąpienia od umowy za niewykonanie lub nienależycie wykonanie usług pośrednictwa. To ważne, aby w umowie dokładnie określić obowiązki pośrednika. To ułatwi w przyszłości ewentualne dochodzenie roszczeń.
3.    Co zrobi za Ciebie pośrednik?
Dobry pośrednik wyręczy Cię w całym procesie kupna nieruchomości. Pomoże znaleźć spełniający oczekiwanie dom lub mieszkanie, przeprowadzi Cię przez proces negocjacji, zorganizuje wszystkie formalności,  a jeśli trzeba - pomoże w uzyskaniu kredytu i będzie Ci towarzyszył podczas podpisania aktu przeniesienia własności. 
4.    Co zyskasz na współpracy? 
Współpraca z pośrednikiem to przede wszystkim bezpieczeństwo transakcji. Masz pewność, że stan prawny nieruchomości zostanie precyzyjnie zweryfikowany. Doświadczenie pośrednika sprawi również, że nie stracisz na transakcji. Będzie czuwał, aby sprzedający nie nadwyrężył Twojego portfela. 
5.    Ureguluj koszty pośrednictwa
Za pośrednictwo pośrednikowi należy się prowizja, która średnio wynosi od 2,5 do 4,5%.  W prowizję wliczone są koszty, jakie pośrednik ponosi, aby znaleźć dla Ciebie najlepszą nieruchomość. To głównie działania promocyjne, poświęcony czas na prezentacje, zorganizowanie wszystkich formalności, udział w negocjacjach oraz nadzór nad finalizacją umowy. Niektórzy pośrednicy, w ogóle nie pobierają prowizji od strony kupującej. 
6.    Ciesz się swoją nową nieruchomością!
Podpisałeś akt notarialny? Jesteś właścicielem swojej wymarzonej nieruchomości! Teraz już wiesz, że współpraca z pośrednikiem jest opłacalna. Zyskałeś dużo czasu, oszczędziłeś nerwy i co najważniejsze masz pewność, że Twoja nieruchomość jest pozbawiona wad prawnych i kupiłeś ją po korzystnej, niezawyżonej cenie! 

autor: Marta Kubacka